Mekan Detayları: Sofyalı 9

Sofyalı 9

Ortalama: 4
4 Yorum
8797 kişi bu mekanı izlemiş

Paylaş:

Kategoriler:
Meyhane
Restoran

Sofyalı Sok. No:9 Asmalımescit
Beyoğlu - Asmalı Mescit, İstanbul - Avrupa
(212) 245 03 62
Mekan Açıklaması:
Bu da bir çeşit kent efsanesi: Bilinen bir semtin, bilinen bir noktasında, önünden sık sık geçtiğiniz bir yer, aniden sohbetlerin merkezine oturuyor ve çevrenizdeki herkesin birden oradan bahsettiğini fark ediyorsunuz. Arkadaşlarınız, işyerindekiler ya da diğerleri ortak bir cümleyi telaffuz ediyor. "Bir yer keşfettim, muhteşem" diyorlar, her şey b...
Bu da bir çeşit kent efsanesi: Bilinen bir semtin, bilinen bir noktasında, önünden sık sık geçtiğiniz bir yer, aniden sohbetlerin merkezine oturuyor ve çevrenizdeki herkesin birden oradan bahsettiğini fark ediyorsunuz. Arkadaşlarınız, işyerindekiler ya da diğerleri ortak bir cümleyi telaffuz ediyor. "Bir yer keşfettim, muhteşem" diyorlar, her şey böyle başlıyor.

Kulaktan kulağa yayılarak genişleyen bir başarı öyküsü olan Sofyalı 9, son günlerde İstanbul'un en gözde restoranı olmalı. Hakkında söylenenleri yalancı çıkarmayacak kadar mükemmel. Tunel'de, Sofyalı Sokak numara 9'da; adının kaynağı aklı karıştırmıyor. Sadece, "Sofyalı Sokak neresiydi?" diye düşünüyorsunuz. Kim bilir kaç kere önünden geçmişsiniz, içine bakmışsınız, girmemişsiniz, aklınıza takılmış ve unutmuşsunuz. İşte orası!

İki katlı, küçük bir yer. Ne özensiz ve sade, ne de gösterişli ve iddialı bir dekorasyona sahip. Ege ve Akdeniz kıyılarında rastlanabilecek lokantalara benziyor. Mutfağı da öyle, ambiyansı da; hep Yunan muziği çalınıyor örneğin.

Bir süredir özellikle medya dünyasının üst düzeyi arasında hayli bahsedilir bir yer olmasının da etkisiyle, Sofyalı'nın zaten kısıtlı sayıdaki masalarında hafta sonları yer bulmak olanaksız.

Ortam kısa süre içinde multi kültürel bir hava aldı. Rezerve sınıf arka arkaya yerlerine geçti. Hepside sima olarak tanıdık. Belki medyatik değiller ama "bu çevrenin insanları" her biri. Hani Robinson Crusoe`da kitap alırken, Film Festivali kuyruğunda, yahut Babylon'da falan rastlamışsınızdır.

Neyse. Masaya meze tepsisi geldiği andan itibaren kimse etrafla ilgilenmiyor. Yemekler baş döndürücü. Tam 33 maddelik bir meze mönüsü! Mercimek, fava, haydari, patetes ezmesi, fasulye turşusu, kısır, lakerda, vs. vs. Hepsi de kusursuz, hatta İstanbul'un en iyi mezeleri arasında en üst sıraya aday. Hele bir ceviz ezmesi var ki ekmeğin üzerine sürüp, sürüp daha fazla yiyebilirsiniz! Pazı dolması ise tartışmasız İstanbul'un en iyisi. Sofyalı 9 için geriye "gidin, görün, bu tecrübeyi yaşayın" diye bir coşkulu slogan atmak kalıyor.
Mekan bilgilerinin hepsini oku »
« Mekan bilgilerinin hepsini gizle


Harita yükleniyor...

Sofyalı 9 için 4 yorum

Sırala: Tarih Ortalama
Arkadaşların Numaraları16

Yorumların Numaraları 10

veritas
Bayrampaşa - Altıntepsi

Dec 21, 2006

Kesfedilmesiyle spontane gitmelerin imkansiz hale geldigi bir yer oldu meze raki icin vazgecilmez. Yazin disaridaki masalarda oturup rakiyi yudumlamak asmali mescitin havasini solumak... Evet evet yazin ayri bi guzel!

» Yorum: Faydalı(0) | Eğlenceli(0) | Zayıf(0)
Arkadaşların Numaraları11

Yorumların Numaraları 2

Suzy
Bayrampaşa - Altıntepsi

Dec 20, 2006

bence de mezeler ayet lezzetli.. sevimli biyer :))

» Yorum: Faydalı(0) | Eğlenceli(0) | Zayıf(0)
Arkadaşların Numaraları37

Yorumların Numaraları 74

Mr. Smirnoffapple
Bayrampaşa - Altıntepsi

Dec 18, 2006

Bildim bileli kalitesini hiç bozmadı, mezeleri gayet lezzetli, servis personeli de son derece özenlidir. Sakin sakin muhabbet edip kafa çekmek için biçilmiş kaftan. Öğlen saatlerinde localardan insanlar çok olur. Akşamları da genellikle kaliteli ve sakin bir müşteri kitlesi oluyor. Öööle gidip de daaatma yeri değil pek yani. En keyifli zamanı cmtesi akşamüstleridir, alt kat cam kenarı bir masa da ayarlarsanız, hem dışardaki cmtesi ateşine tanıklık eder hem de rakınızı yudumlayarak olaylara farklı bir perspektiften bakabilirsiniz!!! Orta yaş ve üzeri kitle genelde Babylon öncesi burda olurlar.

» Yorum: Faydalı(0) | Eğlenceli(0) | Zayıf(0)
Arkadaşların Numaraları217

Yorumların Numaraları 47

evren
Bayrampaşa - Altıntepsi

Dec 16, 2006

sıcak atmosfer, leziz mezeler, normal fiyatlar. fena sayılmaz... yanlız giriş katını tercih edin, 2. kat biraz klostrofobik...

» Yorum: Faydalı(0) | Eğlenceli(0) | Zayıf(0)
|<<1>>|

Sofyalı 9 için bir yorum yaz

Ortalama
1 2 3 4 5
Ortalama 1: Fakir Ortalama 2: Ortalama Ortalama 3: İyi Ortalama 4: Çok İyi Ortalama 5: Mükemmel
 
Yorumunuz
Yorumunuz, mekanlar hakkında diğerlerine bilgi verir. Yorumunuz site kuralları çerçevesinde olması gerekir.

Hatırlatma, kendi görüşünüz sizindir.Lütfen bu sorumlulukla yorum yapın.
  En Üst ⇑

Son Yorumlar

Babylon Aya Yorgi

May 07, 2019

malesef 2018 sezonunda kapandı. Onun yerine Cove Ayayorgi diye bir mek...

Gazebo

Mar 04, 2016

Ekvator Tente & Branda olarak 2006 yılından beri sektörümüzde, siz de...

Reina

Mar 01, 2015

Herkese Merhabalar Restaurant,Bar,Disco, Tecrübeme Dayanarak Reina yı ...

Riverside Club

Jul 31, 2014

Doğaya ve yemek lezzetlerine olumsuz bir yorum yapılamaz lakin temizl...

Sirkeci Tren Garı

Feb 18, 2014

slm ben aysel 23 yasindayim cidi durust arkadas ariyorum niyetim cidi ...